Walcheren

Open Tuinen 17 t/m 19 juni 2022

Van vrijdag 17 juni t/m zondag 19 juni is het weer Open Tuinen Weekend. Dit jaar doen 13 tuineigenaren mee, waaronder een paar nieuwe tuinen. Leden van afdeling Walcheren hebben inmiddels de flyer met daarin alle informatie over de tuinen, de openingstijden en een plattegrondje ontvangen.

Op de website een soms wat langere omschrijving van de tuinen vaak met foto’s.  
De toegang is zoals altijd gratis voor iedereen. 
Daar waar toiletbezoek mogelijk is staat dit bij de betreffende tuinen aangegeven met (T).

Voor de flyer Open Tuinen 2022 (pdf bestand) klikt u hier.

Voor fietsroutes klikt u hier.

Open Tuinen per dag

Klik op een kaartje voor een vergroting.

Deelnemende tuinen Open tuinen dagen 17 t/m 19 juni 2022

Hieronder de deelnemende tuinen. De nummers van de tuinen komen overeen met het kaartje van Walcheren (hierboven).
De foto's staan onder de tuinbeschrijving.
Klikt u op een afbeelding voor een vergroting.

Tuin 1: Henk en Dees Weemaes

Henk en Dees Weemaes
Noordweg 382, 4333 KK  MIDDELBURG (ST.LAURENS)
ZA/ZO (T)
Het totale perceel is 1200 m2. Globaal is de tuin in drieën verdeeld: deel 1 met het terras, de pergola met druif en tuinhuis, deel 2 met grasveld en moestuin en deel 3 met terras, vijvers en de prachtige treurwilg. Kom maar gewoon lekker kijken en even uitrusten met een kopje koffie of thee!

Tuin 2: Anita en Leo van der Klip

Anita en Leo van der Klip
Brandenburglaan 12, 4333 BZ  MIDDELBURG
VRIJ/ZA
De tuin van Anita en Leo van der Klip is een stadstuin die 23 jaar oud is, 720 m2 groot in een jaren 30 stijl woonwijk in Middelburg. Het basisontwerp is gemaakt door Liesbeth Hamelink, maar in de loop van de jaren zijn er diverse aanpassingen gemaakt. De tuin is voor vogels en insecten een klein paradijs, aangelegd als een Engelse cottage stijl tuin met kleurrijke gemengde borders, (fruit)bomen, groenblijvende struiken, een moestuin en verschillende zitplekken van waaruit je kunt genieten van de tuin. Hij is opgebouwd in diverse “kamers” door onder andere hagen van taxus, haagbeuk, buxus en schapenhekken. 
In de gemengde borders en tuin staan diverse bomen (o.a. appel, peer en walnoot) , struiken, enkele rozen en diverse aparte dahlia’s en veel vaste en eenjarige planten.
Om insecten en vogels aan te trekken zijn er allerlei insectenhotels gemaakt, houtstapels en hommelnesten geplaatst. Ook hangen er allerlei nestkastjes, zijn er drinkplaatsen en een kleine vijver. Voor de overwintering van egels zijn er ook twee egelhuizen in de tuin verborgen. Buiten de besdragende struiken trachten we het het hele jaar door bloeiende planten te hebben voor de insecten en vogels. 
De moestuin bevindt zich op 2 plekken waar verhoogde planten bedden zijn gemaakt. Ook is er een muurkas en een gemetselde koude bak, waar allerlei groenten worden gekweekt.

Tuin 3: René en Sytske Franke

René en Sytske Franke
P.J. Meertensstraat 16, 4335 SE  MIDDELBURG
ZA
Een stadstuin in de nieuwe wijk Rittenburg, tussen het groen van park Toorenvliedt en Ter Hooge. 
In december 2017 kwamen we hier wonen. Terug aan de goede kant  Samen met de buren hebben we eerst de laag blubber van 40cm laten vervangen door een mooie mix van klei, zand en bosgrond met daarin drainage. 
Aan de hand van het tuinontwerp van Carla Pouwer hebben we met hulp van hovenier Jaron Poppe de hoofdstructuur aangebracht met terrassen, vijver, grindpaden en borders.
Aangestoken door een vriend lid geworden van Groei & Bloei. Vervolgens begonnen met verzamelen van planten, stekjes en zaden; wat een keuze. Na een poosje in de kraamkamer kregen ze een definitief plaatsje in de borders. Tijdens de diverse bezoeken aan open tuinen telkens verliefd geworden op weer een mooie variant.
Het is een bonte mix geworden van fruitboompjes, voorjaars-, zomer- en najaars-bloeiers: diverse soorten lavendel, epimedium, hosta's, verbena's, geraniums, zonnehoed, salvia's anemonen, dropplanten, grassen, uien, etc. En dan is de stadstuin al snel te klein. Dus zijn er al potten bijgekomen met diverse bollen. 
De vijver zonder filter, met een mix van diverse planten, biedt plaats aan windes, stekelbaarsjes, salamanders en allerlei larven.

Tuin 4: Joshua en Auke Welleman

Joshua en Auke Welleman
Segeerssingel 62, 4337 LH  MIDDELBURG
ZA
Bijna 4 jaar geleden zijn we hier komen wonen. Gevallen voor een jaren 30 woning aan de rand van de stad en met een lekkere tuin. Tussen het klussen door is de tuin stukje bij beetje aangepakt. Deze bestond voornamelijk uit gazon, struiken en bramen. Een hele mooie basis om met volwassen bomen en struiken een tuin te creëren. Maar dat geeft ook de nodige uitdagingen! Verplaatsen gaat niet, veel boomwortels, schaduw en gortdroge zomers  hebben ons ook inzicht gegeven. We kozen mede daardoor voor een natuurlijk ogende tuin waar hier en daar wat te plukken valt (als de vogels niet voor zijn). We vangen regenwater op en koppelden regenpijpen los van het riool. Soms/vaak staan planten op een plek die we niet bedacht hadden, maar we proberen te waarderen dat er in elk geval iets wil groeien. Uiteraard regisseren we er lekker op los, een tuinman kan dat toch niet helemaal loslaten.

Tuin 5: Christien van den Bosch en Thomas Collettte

Christien v.d. Bosch en Thomas Collette
Hans Lipperheystraat 51, 4336 DB  MIDDELBURG
ZA/ZO (T)
De tuin is niet groot, 500 m2, en overzichtelijk. Voor iemand die ideeën op wil doen om de biodiversiteit in zijn eigen tuin de vergroten, kan de tuin een bron van inspiratie zijn. De tuin achter het huis ligt op het zuiden en heeft een vijver, een kruidentuin, enkele borders met planten voor bijen en vlinders, een bosje met wilde struiken en een grasveld met wilde bloemen. De zijtuin is ingeplant met Zeeuwse struiken zoals meidoorn, sleedoorn, hazelaar en lijsterbes. In de zomer is deze zijtuin minder interessant, maar in de lente bloeien er allerlei voorjaarsbloemen. De voortuin ligt op het noorden en bevat dan ook vooral schaduwplanten. Na 20 jaar is, met vallen en opstaan, de tuin zodanig ingericht dat deze vriendelijk is voor plant en dier en we er ook erg van genieten. Niet alle planten hoeven hiervoor inheems te zijn. Ook uitheemse borderplanten kunnen vol bijen en vlinders zitten.

We doen ook mee met de vierkante meter wilde tuin van de NRC. U kunt dan zien hoe een vierkante meter eruit ziet na 3,5 maand zonder onderhoud.

Tuin 8: De Houtenhandsche Hof van Ben en Connie Walraven (kopie 1)

Ben en Connie Walraven
“De Houtenhandsche Hof”
Wielemakersbaan 4, 4371 PM  KOUDEKERKE
VRIJ/ZA/ZO
De architectonische basis van de 4500 m² grote Houtenhandsche hof is in 1995 gedeeltelijk ontworpen door mevrouw Poley uit Nisse. De tuin is onderverdeeld in strakke tuinen waarin gevarieerde borders met een keur aan vaste planten, een grote natuurvijver die vloeiend in het gazon overgaat, een lange grassenborder, de lommerrijke boomgaard, een moestuin waarin bekende maar ook onbekende groenten worden gekweekt en een hobbykwekerij. De bezoeker wordt tijdens zijn wandeling door de tuin verrast door de diversiteit aan hedendaagse sculpturen van hardsteen.

Parkeren: Er is een kleine parkeerplaats achter, maar bij Open Tuinen is deze meestal vol en is omdraaien niet goed mogelijk i.v.m. gestalde fietsen (er komen nogal wat mensen op de fiets). Het is een doodlopende weg. Dus probeer in de buurt van Strandweg 1 te parkeren of Dishoukseweg en neem dan fietspad.

Per fiets is de Houtenhandsch Hof ook vanaf de Dishoekseweg te bereiken; het fietspad van Koudekerke richting de duinen kruist met de Wielemakersbaan.
Via Strandweg? Neem de afslag "Ride by the sea" om op de Wielemakersbaan te komen. Klik hier voor een overzichtskaartje.

Tuin 6: Martin de Visser

Martin de Visser
Johan Wilhelm Thibaustraat 23, 4336 EA  MIDDELBURG
ZA
Het  is een jonge tuin van ongeveer 4 jaar en volop in ontwikkeling. Gelegen aan een watergang met zicht op het Meiveld. Liefhebber van o.a. (geurende) rozen, clematis en alliums. Die zul je zeker aantreffen.

NB: De Stadstuin aan de Thibautstraat 31 in Middelburg is het hele jaar open en een bezoekje zeker waard. Er is daar een zitje om even uit te rusten.

Tuin 7: Monique den Ouden

Monique den Ouden
Burg.Stemerdinglaan 29, 4388 JV  OOST-SOUBURG
ZA (T)
Voor het ontwerp van de tuin hebben we hulp gehad van Liesbeth Hamelink. Er is samen met haar gekozen voor ronde vormen in de tuin. We kunnen lekker genieten in de tuin, omdat er altijd wat bloeit. Zo is er altijd wat te vinden voor de bijen en vogels. Ook hebben is gekozen voor veel eetbare planten naast sierplanten. We hebben notenbomen en struiken, fruit, een moestuin en een kruidentuin. Kortom, een heerlijke tuin om in bezig te zijn of lekker te relaxen.

Tuin 8: De Houtenhandsche Hof van Ben en Connie Walraven

Ben en Connie Walraven
“De Houtenhandsche Hof”
Wielemakersbaan 4, 4371 PM  KOUDEKERKE
VRIJ/ZA/ZO
De architectonische basis van de 4500 m² grote Houtenhandsche hof is in 1995 gedeeltelijk ontworpen door mevrouw Poley uit Nisse. De tuin is onderverdeeld in strakke tuinen waarin gevarieerde borders met een keur aan vaste planten, een grote natuurvijver die vloeiend in het gazon overgaat, een lange grassenborder, de lommerrijke boomgaard, een moestuin waarin bekende maar ook onbekende groenten worden gekweekt en een hobbykwekerij. De bezoeker wordt tijdens zijn wandeling door de tuin verrast door de diversiteit aan hedendaagse sculpturen van hardsteen.

Parkeren: Er is een kleine parkeerplaats achter, maar bij Open Tuinen is deze meestal vol en is omdraaien niet goed mogelijk i.v.m. gestalde fietsen (er komen nogal wat mensen op de fiets). Het is een doodlopende weg. Dus probeer in de buurt van Strandweg 1 te parkeren of Dishoukseweg en neem dan fietspad.

Per fiets is de Houtenhandsch Hof ook vanaf de Dishoekseweg te bereiken; het fietspad van Koudekerke richting de duinen kruist met de Wielemakersbaan.
Via Strandweg? Neem de afslag "Ride by the sea" om op de Wielemakersbaan te komen. Klik hier voor een overzichtskaartje.

Tuin 9: 't Hofje van de fam. Cijsouw

Fam. Cijsouw, “’t Hofje”
Noordweg 4, 4373 SM  BIGGEKERKE
VRIJ/ZA  (T)
Tuinieren is de grote passie van Joke Cijsouw. Rond het boerenhof is een pracht van een tuin gerealiseerd met veel borders, mooie buxussen en ook volop bloemenkleur van bijvoorbeeld de rozen.  Beestjes kijken kan ook. Er zijn ganzen en schapen. Verder is er koffie met wat lekkers en brocante te koop.

Tuin 10: Klanktuin 88 van Jo en Leunis Minderhoud

Jo en Leunis Minderhoud
“Klanktuin 88”
Prelaatweg 88, 4363 NJ  AAGTEKERKE
ZA/ZO (T)
Onze  tuin van 3000m is opgebouwd van niets in 2001 naar een inmiddels volwassen tuin.De tuin bestaat grofweg uit vier verschillende delen waarin plaats is voor fruitbomen, vijvers, diverse borders en terrassen. Verder is er een groentetuin waar volledig biologisch wordt getuinierd met hierbij een kippenhok. Om dit te bereiken zijn we een aantal jaren geleden lid geworden van de Belgische biologische vereniging Velt (www.velt.nu) met een actieve afdeling in Zeeland.
Bij het aanleggen van de tuin hebben we gelet op de bloeitijd en bladstructuur en hoogte zodat er altijd iets aantrekkelijks is voor mens en dier. Ook in de siertuin wordt milieuvriendelijk getuinierd wat inhoudt dat afgeknipte bloemstengels e.d. in de tuin blijven liggen zodat diverse beestjes hier hun voordeel mee kunnen doen en vervolgens composteren.
De tuin alleen vanaf de achterzijde te betreden in de Sint Jan ten Heereweg.

Tuin 11: Frans en Betsie de Visser

Frans en Betsie de Visser
Beukenlaan 37, 4356 HK OOSTKAPELLE
VRIJ/ZA
De tuin is ca.700 m2 en gelegen aan de rand van de Manteling. Er wordt  getuinierd op zandgrond, wat voor- en nadelen heeft, heerlijk is om in te werken, maar wat minder voor de rozen. Er wordt naar gestreefd  het hele jaar door iets te laten bloeien. De tuin is jaarlijks open tijdens de Kunstroute, in 2022  op 3 en 4 juni en 26 en 27 augustus (zie www.kunstrouteoostkapelle.nl) en de Zeeuwse Tuin 2-daagse, in 2022 op 3 en 4 juni en op 24 en 25 juni. Er is keramiek in de tuin aanwezig.

Tuin 12: Els en Piet Roekamp

Els en Piet Roekamp,  GRIJPSKERKE 
De tuin is ca. 3.000m2 groot. Er is een kleine boomgaard met appel- en perenbomen. In de achtertuin twee grote borders en in de voortuin borders en gras. Aan de zijkant van het huis is een kleine moestuin. Er is koffie en thee met wat lekkers

Tuin 13: Regula Sieber

Regula Sieber
Dorpsstraat 51, 4352 AB  GAPINGE
ZA/ZO
Een iets formele voortuin. Achter het huis een terras, een vijver en een grote border. Verder een fruitbomenlaantje met rechts daarvan de moestuin. Verderop een schapenwei.

Een terugblik Open Tuinen 2021

Voor een terugblik met veel foto's klikt u hier.