Notulen ALGEMENE LEDENVERGADERING GROEI & BLOEI, AFDELING WALCHEREN en de BEVELANDEN
DINSDAG 25 MAART 2025 19.30-22.00 in de Zandput te Serooskerke
Er is dit jaar weer veel georganiseerd, de afdeling mag zich gelukkig prijzen met veel vrijwilligers. Zonder hen zouden we niet zoveel activiteiten kunnen organiseren. Het sociaal jaarverslag wordt gepresenteerd. Een prachtige presentatie, zoals elk jaar gemaakt door Herma Angel. Er wordt kort aandacht besteed aan de activiteiten die dit jaar georganiseerd worden door de commissies. Volgend jaar bestaan de commissies uit:
Lezingen: Christien v.d. Bosch en Martine vd Meule
Reizen: Sietske van Liere, Liesbeth Hamelink, Lien Oste en Judith Weijland
Groenworkshops: Margreet Roelse en Fred Minnaar
Plantenruilbeurzen en open tuinen: Astrid v.d. Poel
Floralia: Dees Weemaes, Els v.d.Meer en Janneke v.d. Bosch
PR: Sietske van Liere
Handschoenen, ledenadministratie en welkom nieuwe leden: Dolf, Mien Kodde, Suus Koole Zadenruilbeurs: Wendela van Dijken
Groentje, website en nieuwsbrief: Herma Angel, Margreet Roelse, Sharona Roelse, Wendela van Dijken
We zoeken nog een distributiepunt van het Groentje op de Bevelanden: Mogelijk wil Marijke Eland dit doen. Bij een distributiepunt kunnen leden die het Groentje digitaal ontvangen ook een papieren exemplaar ophalen. Wel moet er eerst contact opgenomen worden voor het afhaaltijdstip. De contactadressen/mails zullen binnenkort op de website vermeld worden. Verder zullen bij lezingen en activiteiten ook papieren Groentjes te krijgen zijn.
De andere distributiepunten zijn:
Martine v.d. Meule: Gemeente Veere met alle dorpen die daarbij horen
Dolf de Nooijer: Middelburg
Christien v.d. Bosch: Middelburg Zuid
Wendela van Dijken: Vlissingen en alle dorpen die daarbij horen
De penningmeester geeft tekst en uitleg bij de financiële stukken.
Er is meer geld in kas dan begroot. Dit lijkt gunstig, ons streven is om in te teren zodat de leden voordeel hebben
Er is in het bestuur afgesproken dat er per jaar €5000 ,- wordt ingeteerd. Dit jaar halen we waarschijnlijk niet dit bedrag. In feite is het een luxeprobleem maar het is niet nodig om teveel geld in reserve te hebben. We kunnen dus beter wat besteden aan de leden.
Eigen vermogen van €10.000 is in ieder geval wenselijk. Er is nu een eigen vermogen van €23.000. We willen €5000 per jaar interen(vooral besteding aan de leden )
Statuten hoeven niet veranderd te worden. Landelijk is er een werkgroep die de statuten landelijk gaat vernieuwen, alle afdelingen hebben namelijk dezelfde statuten. Officieel is de naam aanvaard door de ALV.
Sharona Roelse -Vangheluwe webmaster. Zij neemt het stokje over van Herma Angel. Op dit moment nog even niet omdat ze met zwangerschapsverlof is. We zijn heel blij dat ze deze taak op zich wil nemen.
Jubilarissen: De jubilarissen hebben eerder dit jaar al een kaart of bloemen ontvangen. De voorzitter laat de namen nog even zien in de Powerpoint.
Afscheid bestuursleden, voorzitter Christien v.d. Bosch en webmaster Herma Angel. Wat hebben deze twee vrouwen veel werk verricht in het bestuur! Ze blijven gelukkig allebei nog vrijwilliger bij de afdeling, Herma als ondersteuning voor Groentje, Nieuwsbrief en website.
We zijn Christien en Herma ongelofelijk dankbaar dat ze al die jaren zo goed en veel werk verricht hebben in het bestuur en ze krijgen een fijne bos bloemen.
IN DE PAUZE:
Een gezellig samenzijn met een drankje en een bitterbal, deze worden aangeboden door de vereniging.
NA DE PAUZE:
Lezing door Johan Antheunissen. Bomen in Middelburg. Een hele interessante lezing over hele oude, of bijzondere bomen die op allerlei , soms verborgen plaatsen, te vinden zijn in Middelburg. een bezoek aan Middelburg waard!
FINANCIEEL VERSLAG
2025
Het boekjaar 2025 werd afgesloten met een verlies van € 3.074,81. Dat is een fors bedrag, maar toch aanzienlijk lager dan het begrote verlies van € 4.668,50. De hoogte van het begrote en gerealiseerde verlies heeft zijn oorzaak in een verminderde afdracht van de landelijke vereniging. Voor het feit dat het verlies beperkt bleef ten opzichte van de begroting zijn zowel betere resultaten van de activiteiten als meevallers in de opbrengsten verantwoordelijk.
In het onderstaande overzicht worden verschillen tussen begroting en realisatie in 20245 toegelicht voor zover deze groter zijn dan € 100,- .
Activiteit | Resultaat volgens begroting | Realisatie 2025 | Verschil > €100 | Opmerkingen |
Bestuurs- en commissievergaderingen | -100,00 | -560,80 | 460,80 | In de begroting is ermee rekening gehouden dat € 400 wordt gedekt uit bestemmingsreserve |
PR-activiteiten | -350,00 | -556,32 | 206,32 | Nieuwe drieluikfolder à € 208 is niet begroot |
Groentje | -60,00 | -357,56 | 297,56 | Drukkosten Groentje (€ 700) veel te laag begroot |
Algemene ledenvergadering, incl. lezing | -650,00 | -430,77 | 219,23 | Kosten voor lezinggever en consumpties waren lager |
Cursussen | -200,00 | -94,00 | 106,00 | betr. één cursus met relatief veel niet-leden |
Groenworkshops | -900,00 | -686,53 | 213,47 | 1 workshop werd geannuleerd, 1 had een positief saldo |
Reizen | -910,00 | -163,58 | 746,42 | Kosten en opbrengsten waren niet goed begroot |
Lezingen | -1.420,00 | -1.101,51 | 318,49 | Minder kosten lezinggevers |
Floralia | -270,00 | -136,75 | 133,25 | Minder kosten door uitstel aanschaf/vervanging lesmat. |
Open Tuinen weekend | -300,00 | -479,50 | 179,50 | Meer kosten, oa door drukwerk |
Opbrengst Lelies | 140,00 | 412,89 | 272,89 | Voor 29 nieuwe leden lelies ontvangen. Begroot: 10 |
RABO-bank clubsupport | 350,00 | 460,94 | 110,94 | Ook in 2025 weer een hoger bedrag dan voorjaand jaar |
Incidentele resultaten |
| 324,73 | 324,73 | Correctie activa en huurkosten 2025 geboekt op 2024 |
|
|
|
|
|
Resultaat 2025 | € -4.668,50 | € -3.074,81 | € 1.593,69 |
|
Het totale Eigen Vermogen bedraagt per 31-12-2025 € 20.160,65.
Hiervan is € 1.031.91 afgezonderd in de vorm van een bestemmingsreserve ten behoeve van een in 2028 te organiseren 80-jarig jubileum.
Het totaal aan liquide middelen (banksaldi + contanten) is in 2025 afgenomen met € 2.729,24 en bedroeg op 31-12-2025: € 20.092,98.
De voortdurende terugloop van het aantal leden is wellicht de grootste zorg voor de toekomst van Groei & Bloei. Dat geldt niet alleen voor de landelijke vereniging, maar evenzeer voor onze afdeling. Een afnemend aantal leden houdt in dat het op lastiger kan worden om vrijwilligers voor het bestuur en de commissies te vinden, het vertaalt zich ook een lagere afdracht van de landelijke vereniging aan de afdelingen.
Landelijk heeft dit onderwerp de grootste aandacht en de initiatieven tot het vergroten van de aantrekkingskracht van Groei & Bloei worden zullen door onze afdeling, waar mogelijk, enthousiast ondersteund worden.
Ontwikkeling van ledenaantal
jaar | ledenaantal | ledenafdracht |
2025 | 403 | € 1.000 |
2024 | 429 incl. Bevelanden | 1.210 |
2024 | Walcheren 343 | 2.544 |
2023 | 375 | 2.688 |
2022 | 410 | 2.904 |
2021 | 423 | 2.931 |
2020 | 429 | 3.082 |
2019 | 418 | 3.142 |
2018 | 399 | 2.791 |
2017 | 398 | 2.791 |
2016 | 387 | 2.742 |
2015 | 372 | 2.948 |
Enkele feiten uit de ledenadministratie
Er waren in 2025 64 afmeldingen
55 5nieuw l leden die meer als eden die lid waren1 jaar lid waren hebben opgezegd geworden in 2025.
In 2025 werden 43 nieuwe leden verwelkomd.
Onze vereniging beschikt, ondanks het verlies over 2024, nog steeds over een aanzienlijk vermogen. Dat stelt ons voor de komende jaren instaat om een veelheid aan activiteiten te (blijven) organiseren, waarbij we deelnemende leden een korting op de kostprijs verlenen. De in de notitie ‘Financieel beleid’ vastgelegde doelstelling om het Eigen Vermogen, exclusief bestemmingsreserves, in 2029 terug te brengen naar een bedrag van € 11.000 dreigt echter versneld te worden behaald. De belangrijkste oorzaak hiervoor is de slechte financiële positie van de landelijke vereniging. Als gevolg hiervan zal de ledenafdracht voor onze vereniging in 2026 ‘slechts’ € 2.040 in plaats van € 2.800 ontvangen. Het is bovendien niet uitgesloten dat de ledenafdracht in de komende jaren nog verder wordt teruggebracht.
De onderstaande tabel geeft een prognose van de ontwikkeling van het Eigen Vermogen, inclusief bestemmingsreserves, op basis van de begroting voor het jaar 2026. Daarbij worden deze twee uitgangspunten gehanteerd:
- De jaarlijkse ledenafdracht blijft gefixeerd op het niveau van 2026 (€ 1.000 + € 2,60 per lid) - Het begrote resultaat voor 2026 zal ook de daarop volgende jaren worden gerealiseerd.
De afdeling staat er financieel nog steeds gezond voor. Het beleid om leden te stimuleren tot deelname aan commissies en activiteiten, zal de komende jaren worden gecontinueerd als de landelijke ontwikkelingen niet dwingen tot bijsturing.
De lastige situatie waarin de landelijke vereniging zich bevindt vormt een onzekere factor. Ingrijpende veranderingen lijken onvermijdelijk en dat maakt het doen van voorspellingen over de toekomst zeer onzeker.
Middelburg, 1 maart 2026. De penningmeester, Jan Weststrate
SOCIAAL JAARVERSLAG 2025
Het was een jaar vol met activiteiten zoals we dat gewend zijn bij onze afdeling. Dankzij heel veel vrijwilligers konden deze activiteiten georganiseerd en gehouden worden. Veel van de vrijwilligers stellen zich beschikbaar voor meerdere taken.Wij zijn heel verheugd en dankbaar dat zoveel vrijwilligers zich willen inzetten voor onze afdeling.
2025 was ook het eerste volle jaar dat onze afdeling is uitgebreid met de Bevelanden. Meer dan 100 leden van de Bevelanden wilden graag bij onze afdeling horen. We zijn hier heel blij mee. Voor de lezingen en de Groenworkshops hebben we een aantal locaties uitgezocht die voor de leden uit de Bevelanden makkelijker bereikbaar zijn.
Het aantal deelnemers uit de Bevelanden bij activiteiten neemt toe, maar het mogen er nog veel meer worden.
Het bestuur wilde ook graag leden uit de Bevelanden in het bestuur erbij, maar helaas is dat niet gelukt. Het is ook niet gelukt om nieuwe bestuursleden te werven, met name de voorzitter.
Organisatie.
Het bestuur bestond op 01-01-2025 uit 7 personen.
Na de Algemene Ledenvergadering zijn er nog 5 bestuursleden over en is er een vacature voor de voorzitter.
Roelse-Vangheluwe, Herma Angel
PR Kraam: Er was in 2025 9x een PR kraam bij verschillende activiteiten/evenementen. Natuurlijk bij de Open Tuinen maar ook bij de Plantenruilbeurzen, grondtestdag en water testdag bij een tuincentrum. In de PR kramen stonden in totaal 17 vrijwilligers belangstellenden te woord.
Op 1 januari 2025 430 leden, op 31 december 2025 waren er 403 leden
Er zijn 14 Nieuwsbrieven verstuurd (digitaal) en 12 Nieuwsflitsen (digitaal). Nieuwsflitsen zijn voor herinneringen aan bepaalde activiteiten, herhaalde oproepen voor een activiteit. Nieuwsbrieven zijn uitgebreider. Voor leden die geen digitale nieuwsbrief kunnen ontvangen worden de Nieuwsbrieven op papier verstuurd. In 2025 waren dit 11 leden. Er zijn 1127 ontvangers digitale nieuwsbrieven waarvan 420 leden en 707 niet-leden.
Er is een facebookpagina maar daar wordt niet veel mee gedaan.
Er is een persbericht in het krantje van Veere geweest voor een lezing. De afdeling stuurt wel berichten naar de pers( PZC en de Bode) maar deze worden meestal niet geplaatst.
Financiën
Financieel jaaroverzicht (aparte bijlage)
In 2025 vonden de volgende activiteiten plaats.:
-Vormsnoei 22 3
-Plantenziekten 59 15 Deze lezing is samen met Velt georganiseerd
-Vaste planten 19 3
-Stikstof 39 10
-Thee uit eigen tuin 23 4
-Begonia’s/Asters 35 2
-Voorjaarsschikking 9 6
-Kunstzinnig voorjaar 5 1
-Paasschikking 11 3
-Tuinbezoek en wolvilten 6 1
-Hanging Basket 5 3
-Korenschoof binden (2x) 24 14
-Creatief najaar 5 5
-Bollenmand 12 2
-Amaryllisbol 9 3
-Vroege Kerst 6 3
-Kerstkrans nieuwe stijl 3 2
-Tuinbezoek 32 7
-Snertwandeling 27 4
-Dagreis Beervelde
en bezoek tuinen 31 12
-Fietstocht NO Walcheren 16 3
-Herfstwandeling Oranjezon 12 2
-Reis Normandië 32 2
In april en oktober zijn plantenruilbeurzen georganiseerd. Ongeveer 70 bezoekers
10 basisscholen op Walcheren hebben in 2025 meegedaan met dit project. 14 vrijwilligers hebben 3x de scholen bezocht. De Floralia commissie heeft dringend behoefte aan meer vrijwilligers.
-Open tuinen: Er namen 14 tuinen deel aan de Open Tuinen. Vier tuinen waren in de Bevelanden. Er komen ongeveer 40-70 bezoekers per tuin.
-Bio Cultura: Onze afdeling heeft niet meegedaan aan Bio Cultura. Er is geen uitdeelpunt gevonden, ook niet na herhaalde oproepen.
| aantal | leden | niet leden |
Tuinworkshops | 1 | 32 | 7 |
Lezingen | 6 | 197 | 37 |
Groenworkshops | 14 | 95 | 43 |
Reizen/ excursies | 5 | 118 | 24 |
|
|
|
|
Totaal |
| 442 | 111 |
De Tuinworkshops zijn in 2025 weer van start gegaan. Ina Slot, nieuw bestuurslid, heeft 1 tuinbezoek kunnen regelen. In 2026 staan er meerdere tuinworkshops op het programma.
Dit jaar hebben we samengewerkt met de volgende organisaties.
Velt: lezing en Snertwandeling met Zeeuws Landschap.
Bijzonderheden in 2025.
We zijn het meest verguld met de activiteiten waarbij we samengewerkt hebben met andere organisaties zoals Velt en het Zeeuws Landschap. Op deze manier kunnen we expertises combineren. De opkomst bij activiteiten die samen met deze twee organisaties zijn georganiseerd, stemt hoopvol.
Wat gaan we voor activiteiten doen in 2026 ?
De commissie Tuinworkshops heeft grote plannen voor 2026: een snoeicursus, ecologisch moestuinieren (met Velt) en composteren staan onder andere op het programma. We zijn heel blij dat, nadat we een aantal jaren weinig of geen tuinworkshops konden organiseren, Ina Slot en Christien v.d. Bosch dit samen hebben opgepakt.
Commissies Reizen en Groenworkshops (bloemschikken valt daar ook onder) hebben alweer vele activiteiten vastgelegd.
Floralia gaat van start zoals elk jaar (nu al meer dan 40! jaar) en plantenruilbeurzen en open tuinen worden ook weer als vanouds georganiseerd.
Reizen: dit jaar gaat de reis naar Isle of Wight. Een meerdaagse reis, verder worden er nog dagtochten georganiseerd.
Er staan weer veel PR kramen gepland bij activiteiten.
Samenwerking met andere organisaties waar mogelijk uitbreiden. Velt en Zeeuws Landschap maar wellicht ook IVN?
Walcheren, 2 maart 2025